4 ZPŮSOBY, JAK VÁŠ ZPŮSOB STRAVOVÁNÍ OVLIVŇUJE PŘÍRODU

Vše, co jíme, má určitý dopad na planetu Zemi – a na zvířata, se kterými ji sdílíme. Populace savců, ptáků, obojživelníků, plazů a ryb se jen za posledních 40 let snížily o 60 %. K této ztrátě biologické rozmanitosti významně přispěla produkce potravin. WWF po celém světě usiluje o vybudování udržitelnějšího potravinového systému. Spotřebitelé i výrobci potravin mají spoluodpovědnost za zajištění toho, že se dokážeme nasytit a zároveň zachovat stanoviště a přírodní zdroje, které divoká zvířata potřebují k přežití. Tato cesta začíná pochopením toho, jak naše stravování ovlivňuje zvířata, na kterých nám záleží. Ukážeme vám souvislosti mezi různými potravinami a živočišnými druhy a to, jak můžete nakupovat chytřeji a jíst udržitelněji, abyste je chránili.

1. Šimpanzi a tabulky čokolády

Pobřeží slonoviny je největší zemí na světě produkující kakao a jedním z posledních zbývajících domovů šimpanzů. I když má tato země na ochranu našich opičích bratranců mnoho národních parků, lesy jsou stále nezákonně káceny kvůli produkci kakaa. A trocha toho kakaa se následně možná dostane do čokolády, kterou si doma vychutnáváme. Naštěstí certifikační programy, jako je Rainforest Alliance, poskytují milovníkům čokolády způsob, jak zajistit, aby se jejich oblíbené pochoutky vyráběly způsobem, který chrání lesy a jejich divoké obyvatele, jakož i farmáře pěstující kakao.

© Karine Aigner / WWF-US

2. Sloni a svačinky

Sumatranští sloni jsou charismatičtí a ikoničtí. Na celém indonéském ostrově Sumatra však přicházejí o své lesní domovy kvůli neudržitelné a nelegální produkci palmového oleje. Palmový olej se používá asi v polovině produktů na regálech supermarketů, včetně mnoha zpracovaných potravin, jako je čokoláda, hranolky, sušenky, cereálie, instantní nudle atd.

Spotřebitelé, kteří hledají produkty obsahující zodpovědně vyrobený palmový olej, by měli sledovat označení Certified Sustainable Palm Oil. To znamená, že palmový olej se vyrábí způsoby, které chrání nejen slony a jejich stanoviště, ale také orangutany, nosorožce a tygry. Přestože certifikace vyžadují neustálou revizi a úpravy, aby odpovídaly očekáváním v oblasti životního prostředí, stále poskytují solidní alternativu.

© naturepl.com / Klein & Hubert / WWF

3. Tygři a pesto

S chutí stejně výraznou jako jeho barva je pesto skvělou pochoutkou. A zatímco hvězdou je v něm bazalka, krémovou texturu a pikantní chuť mu dávají piniové oříšky. Ale odkud tyto oříšky vůbec pocházejí? Mnohé z borovic na ruském Dálném východě a ve východní Číně – což jsou rovněž domovy ohrožených tygrů amurských. Tato zvířata se živí jeleny a kanci, kteří zase jedí piniové oříšky. To je důvod, proč WWF spolupracuje s ruskými komunitami a firmami na zachování lesů a piniových oříšků, které produkují, ku prospěchu jak místních komunit, tak tygrů.

© Shutterstock / Evgeniyqw / WWF

4. Lemuři a vanilková zmrzlina

Bývá považována za obyčejnou, ale vanilka je klasickou chutí – a stále patří mezi nejoblíbenější druhy zmrzliny. Ale co to vlastně vanilka je a odkud pochází?
 

Věřte nebo ne, vanilka je plodem orchidejí – a na Madagaskaru se jí pěstuje více než kdekoli jinde na planetě. Madagaskar je také domovem jediných původních populací lemurů na světě, od sifaky hedvábné po lemura kata. A zatímco zemědělství vede ke ztrátě jejich přirozeného prostředí, nedávné studie ukazují, že udržitelně navržené a spravované vanilkové plantáže mohou lemury skutečně podporovat a propojovat fragmentovaná přírodní stanoviště. WWF spolupracuje s farmáři a společnostmi produkujícími koření, aby našli udržitelnější způsoby výroby vanilky a zároveň chránili tyto čilé primáty.

© Renee Turgeon

 

Navštivte stránku Dobré pro vás, dobré pro planetu